Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s režisérem Pána prstenů:


QUINT: Viděl jsem ve Variety, že se chystá HOBIT. U MGM. Viděls to taky?
PETER JACKSON: To, jak ten chlapík, co řídí MGM ohlašoval své cíle a tvrdil, že dělají TERMINATORA 4 a chtějí, abych udělal 2 filmy HOBITA? Četl jsem to dnes ráno na netu. Je to zvláštní, když to takhle po probuzení čtete. Jsem na to připravený, ale někdo by mi měl zatelefonovat, protože jsem v tuhle chvíli už dost vytížený!
Všichni se mě ptají na HOBITA, víš? Ale realita je, že jsem o něm s nikým nikdy oficiálně nehovořil. Ani jeden člověk mi nikdy nezavolal. Nevím. Ironií je, že my teď získáváme své vlastní projekty a kupujeme práva na knihy. Realitou je to, že abych byl k vám naprosto upřímný, začínáme teď mít plné ruce práce, v dobrém slova smyslu, tak na příští čtyři roky. Jinými slovy, nikdo s námi o HOBITOVI nemluvil a pro nás začíná být pořád méně a méně možné se do práce na něm zapojit.

QUINT: Takže kdyby ti zítra někdo zavolal a sdělil ti, že bys mohl dostat rozpočet podle svých představ a tvůrčí svobodu, ale musí to být dokončeno a v kinech do prosince 2009. Našel by sis na HOBITA prostor?
PETER JACKSON: No, to je těžké. Nikdo mi ještě nevolal, což je dost zvláštní, ale nevím. Jsme teď plní vzrušení a chuti dotáhnout do konce filmy, na kterých teď děláme, takže nevím. Musel bych si sednout a na všechno se podívat. Jistě, mám o HOBITA zájem, ale zrovna teď nemáme nás nějak emocionálně nepřitahuje. V posledních pár letech jsme dali srdce do jiných projektů. Bylo by zvláštní, kdyby to měl dělat někdo jiný, přestože já bych osobně byl zčásti taky nakloněný tomu, jít se podívat na HOBITA od někoho jiného, abych si mohl koupit popcorn a jenom se prostě tak posadit a podívat se na film.
Nejsem proti tomu, a pokud to nevyjde s naším časovým harmonogramem, potom to budou muset (v MGM) udělat. Rozhodně si seženou někoho jiného, aby ten film natočil. Nebudou čekat, na to mají právo.

QUINT: Mohl by představovat problém soudní spor s New Line?
PETER JACKSON: Ne. To s tím nijak nesouvisí. Chci říct, že nemůžu teď probírat ten spor, ale jde prostě jen o dost nudné otázky auditů, ne o lidi ani o projekty. Z New Line nám zavolali před pár týdny kvůli dalšímu box setu Pána prstenů. V high definition, takže pořád spolu mluvíme.

QUINT: Třeba nabídnou vyrovnání, kam bude patřit Hobit.
PETER JACKSON: Ne. No, mohli by, ale to bychom nikdy neudělali. Nikdy. Člověk dělá filmy, protože miluje tu představu. Cítíte jakýsi emocionální motor. Nikdy bych se nepustil do projektu trvajícího 2 až 3 roky jenom kvůli soudnímu rozhodnutí! Víš, to by znamenalo smůlu. Přineslo by to špatnou karmu. Ne, naše nudné věci kolem auditu dokážou urovnat právníci nebo soudy nebo něco jiného. Tohle nám naše filmy nijak neposkvrní.

QUINT: Myslím, že bys měl rozhodně napsat nějaký dialog pro Christophera Lee a nachystat mu plášť, hůl a vousy a natočit s ním aspoň deset minut jako se Sarumanem, dokud ještě pořád máš šanci!
PETER JACKSON: To by bylo skvělé! Kdybych dělal HOBITA, pokusil bych se tam dostat co nejvíce těch lidí zpátky. Chápej, v HOBITOVI je přece role pro Legolase, vystupuje tam jeho otec, samozřejmě by se tam měli objevit Gandalf a Saruman. Jsou věci, které člověk může u HOBITA udělat, aby se sešel se starými přáteli, to je jasné. Už jsem o tom občas uvažoval... Elrond, Galadriel a Arwen by se tam všichni mohli ukázat. Elfové žili po staletí. Ta přitažlivá část na tom by byla právě práce se starými přáteli. Nechtěl bych na tom dělat, pokud bychom nedokázali uchovat kontinuitu hereckého obsazení. Nemám například naprosto zájem režírovat Gandalfa, kterého by nehrál Ian McKellen. Zvláštní, že se o tom teď vůbec mluví, protože poslední tři roky, to bylo při těch problémech kolem práv naprosto pasé.

QUINT: Museli si to uvědomit.
PETER JACKSON: Vypadá to tak. Vždycky jsem si říkal, že New Line půjde do MGM a nabídne jim nějaké peníze a v podstatě je koupí, potom by New Line ten film dělala. Ale chápu, o co se snaží MGM. Pokud bych byl v postavení MGM, udělal bych totéž. MGM teď prostě jenom oznámili: "Dobře, tak do toho filmu půjdeme jako partneři. My zaplatíme polovinu a vy zaplatíte polovinu a zisky si rozdělíme." Takhle se studia u těchto filmů chovají často. Kdybych byl MGM, taky bych to považoval za rozumné. "Rozdělíme se o práva," a ve skutečnosti se staneme partnerem v tohle podniku, který už má předem zajištěný úspěch.
Musí tím vznikat problémy pro New Line, protože oni mají všechny ty výstupní smlouvy se všemi těmi nezávislými lidmi, kteří odvedli skvělou práci při vydávání PÁNA PRSTENŮ na všech možných (zahraničních) trzích. Jednou za 2 až 3 roky vydají balík filmů od New Line a dostanou takových 20 filmů. A New Line by určitě ráda nabídla svým partnerům 20 filmů plus HOBITA jako součást toho balíku, takže MGM se možná spokojí s domácím trhem a s New Line international. Opravdu nemám tušení, ale je zajímavé sledovat, jak funguje politika. Tyhle věci mě moc fascinují. Muselo jim to prostě dojít. Chci říct, že je v tom kolosální balík peněz. Kdybych byl ve správní radě Time/Warner, otravoval bych New Line kvůli zfilmování Hobita už nejméně poslední tři roky! Je to pro studio obchod za miliardu dolarů.

QUINT: A určitě se ti taky zamlouvá představa dvou filmů o HOBITOVI. Dvakrát kasovní trhák, další DVD na prodej...
PETER JACKSON: Viděl jsem to. Jo, měli jsme psát The Lovely Bones, ale samozřejmě Phil, Fran a já jsme si na netu přečetli tuhle věc a strávili jsme debatou o Hobitovi celé dopoledne. Myslíme, že nápad se dvěma filmy je opravdu dobrý. Jedním z problémů u Hobita je to, že jde jasně o příběh pro děti, a opravdu je v tomhle naprosto jiný než Pán prstenů. Laděním, myslím. Trošku mám z tohoto pohledu strach, ale se dvěma filmy se taková věc dělá snáz. Umožňuje to větší komplexnost. V tom případě by se ty věci naznačené věci s Gandalfem a Bílou radou a návratem Saurona daly plně uplatnit.
Právě o tom jsme mluvili dnes dopoledne. Vzít Hobita a zkombinovat ho se všemi těmi zapeklitostmi kolem Sauronova vzestupu, a problémy, které to přináší pro Gandalfa. To by bylo skvělé. Takto to začíná působit mnohem více jako Pán prstenů a méně jako kniha pro děti. Dokonce by se tam dalo dostat i to, jak Glum proklouzne do Mordoru a Aragorn střežící Kraj. Právě tohle bychom asi udělali. Strašně rád bych zase pracoval s Viggem.

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář